Fråga facket Fråga facket

Din kontakt i LO-facken i kommunerna

Organisering LO-facken i kommunerna finns i nästan alla skånska kommuner. I de flesta kommunerna finns en ordförande tillika kontaktperson. Varmt välkommen att höra av dig!


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO-facken i kommunerna prioriterar att påverka den politiska utvecklingen i sina orter.

Här kan du se vad som händer i din kommun.

De är en röst för LO-medlemmars villkor både på arbetsmarknaden och i samhället. Det sker genom ökad opinionsbildning, mer utåtriktad verksamhet och genom ökat engagemang i de kommunala frågorna.

Välkommen att kontakta oss via våra ordförande i kommunerna:

 

Bjuv:

Håkan Olsson, elhakan1970@gmail.com, 072-533 44 40, Seko Skåne

Bromölla:

Emelie Swenson, emeliesv_89@hotmail.com, 073-438 35 77

Burlöv:

Adam Lindahl,cawlindahl@gmail.com, 073-501 78 30

Båstad:

Niclas Svanberg, nille1934@live.se, 0735-45 87 49

Eslöv:

Lars-Göran Blixt, biss62@hotmail.com, 070-672 16 92

Helsingborg:

Marcus Strandberg, marcus.a.strandberg@ica.se, 070-204 79 84

Hässleholm:

Pia Litbo, pia.litbo@outlook.com, 070-863 81 09

Höganäs:

Emma Wennerholm, emma_butte@hotmail.com, 073-530 42 38

Hörby:

Ebba Rosvall, ebba.rosvall@hotmail.com, 070-326 86 75

Höör:

Mona Schill Ingvarsson, schillingvarsson@gmail.com, 073-917 65 25

Klippan:

Annette Nilsson, nettan.69@live.se, 0704-02 80 80

Kristianstad:

Catarina Palmblad, catarina.palmblad@ifmetall.se, 044-207 847

Kävlinge:

Michael Eriksson, michael.eriksson@assemblin.se, 076-884 55 11

Landskrona:

Cecilia Hallberg Berndtsson,  zillahallberg@hotmail.com, 070-171 98 42

Lomma:

Lena Hörgren, horgren.lena@gmail.com, 073-981 64 28

Lund:

Susanne Wensmark, susanne.wensmark@skane.se, 076-60 50 96

Malmö:

Erol Dramer, erol@dramer.se, 070-306 92 28

Perstorp:

Veronicha Kvist Pettersson, vera140@live.se, 0705-19 82 43

Simrishamn:

Lisa Andersson, lisa.andersson@sef.se, 076-396 68 71

Sjöbo:

Roland Wiking, roland.wiking@byggnads.se, 070-624 57 29

Skurup:

Madeleine Möller, madeleine.moller@hrf.net, 0704-819 870

Staffanstorp:

Laila Olsen, laila.046252249@gmail.com, 073-676 14 52

Svalöv:

Carola Björk Linder,  carola.linder.bjork@svalov.se, 073-830 32 45

Svedala:

Valentin Jovanovic, valentin.jovanovic@byggnads.se, 0766-26 97 66

Tomelilla:

Peter Boström, peter.bostrom@tomelilla.se, 0709-95 80 21

Trelleborg:

Ann-Sophie Hansson, ann-sophie.hansson@kommunal.se, 073-532 31 47

Vellinge:

Agneta Persson, agnetap44@gmail.com, 070-751 45 23

Ystad:

Caroline Dahlberg,  caroline.dahlberg@kommunal.se, 070-331 09 97

Åstorp:

Johan Strand, Stusse20@hotmail.com, 072-182 13 01

Ängelholm:

Mikael von Krassow, krassow@live.se, 0705-57 69 12

Örkelljunga:

Jimmy Eriksson, jimmy.eriksson@ncc.se, 070-637 43 9

Östra Göinge:

Miklos Liewehr, miklos.liewher@hotmail.se, 070-690 14 90