Facket direkt facketdirekt.nu

Din kontakt i LO-facken i kommunerna

Organisering LO-facken i kommunerna finns i nästan alla skånska kommuner. I de flesta kommunerna finns en ordförande tillika kontaktperson. Varmt välkommen att höra av dig!


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO-facken i kommunerna prioriterar att påverka den politiska utvecklingen i sina orter.

Här kan du se vad som händer i din kommun.

De är en röst för LO-medlemmars villkor både på arbetsmarknaden och i samhället. Det sker genom ökad opinionsbildning, mer utåtriktad verksamhet och genom ökat engagemang i de kommunala frågorna.

Välkommen att kontakta oss via våra ordförande i kommunerna:

 

Bjuv:

Walla Deeno, 072-026 53 83, walla.ms@hotmail.com

Bromölla:

Emelie Swenson, 073-438 35 77, emeliesv_89@hotmail.com

Burlöv:

Adam Lindahl, 073-501 78 30, cawlindahl@gmail.com

Båstad:

Niclas Svanberg, 0735-45 87 49, nille1934@live.se

Eslöv:

Lars-Göran Blixt, 070-672 16 92, biss62@hotmail.com

Helsingborg:

Marcus Strandberg, 070-204 79 84, marcus.a.strandberg@ica.se

Hässleholm:

Pia Litbo, 070-863 81 09, pia.litbo@outlook.com

Höganäs:

Emma Wennerholm, 073-530 42 38, emma_butte@hotmail.com

Hörby:

Ebba Rosvall, 070-326 86 75 ebba.rosvall@hotmail.com

Höör:

Mona Schill Ingvarsson, 073-917 65 25 schillingvarsson@gmail.com

Klippan:

Annette Nilsson, 0704-02 80 80, nettan.69@live.se

Kristianstad:

Catarina Palmblad, 044-207 847, catarina.palmblad@ifmetall.se

Kävlinge:

Michael Eriksson, 076-884 55 11, michael.eriksson@assemblin.se

Landskrona:

Cecilia Hallberg Berndtsson, 070-171 98 42, zillahallberg@hotmail.com

Lomma:

Lena Hörgren, 073-981 64 28, horgren.lena@gmail.com

Lund:

Susanne Wensmark, 076-60 50 96, susanne.wensmark@skane.se

Malmö:

Erol Dramer, 070-306 92 28, erol@dramer.se

Perstorp:

Veronicha Kvist Pettersson, 0705-19 82 43, vera140@live.se

Simrishamn:

Lisa Andersson, 076-396 68 71, lisa.andersson@sef.se

Sjöbo:

Roland Wiking, 070-624 57 29, roland.wiking@byggnads.se

Skurup:

Madeleine Möller, 0704-819 870, madeleine.moller@hrf.net

Staffanstorp:

Laila Olsen, 073-676 14 52, laila.046252249@gmail.com

Svalöv:

Carola Björk Linder, 073-830 32 45, carola.linder.bjork@svalov.se

Svedala:

Valentin Jovanovic, 0766-26 97 66, valentin.jovanovic@byggnads.se

Tomelilla:

Peter Boström, 0709-95 80 21, peter.bostrom@tomelilla.se

Trelleborg:

Ann-Sophie Hansson, 073-532 31 47, ann-sophie.hansson@kommunal.se

Vellinge:

Agneta Persson, 070-751 45 23, agnetap44@gmail.com

Ystad:

Caroline Dahlberg, 070-331 09 97, caroline.dahlberg@kommunal.se

Åstorp:

Johan Strand, 072-182 13 01, Stusse20@hotmail.com

Ängelholm:

Mikael von Krassow, 0705-57 69 12, krassow@live.se

Örkelljunga:

Jimmy Eriksson, 070-637 43 98, jimmy.eriksson@ncc.se

Östra Göinge:

Miklos Liewehr, 070-690 14 90, miklos.liewher@hotmail.se