Facket direkt facketdirekt.nu

Din kontakt i LO-facken i kommunerna

Organisering LO-facken i kommunerna finns i nästan alla skånska kommuner. I de flesta kommunerna finns en ordförande tillika kontaktperson. Varmt välkommen att höra av dig!


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO-facken i kommunerna prioriterar att påverka den politiska utvecklingen i sina orter.

Här kan du se vad som händer i din kommun.

De är en röst för LO-medlemmars villkor både på arbetsmarknaden och i samhället. Det sker genom ökad opinionsbildning, mer utåtriktad verksamhet och genom ökat engagemang i de kommunala frågorna.

Välkommen att kontakta oss via våra ordförande i kommunerna:

 

Bjuv:

Kai Christensen, 0709-67 99 74, kaifchristiansen@gmail.com

Bromölla:

Jörgen Svensson, 070-837 89 28, kulstyving@gmail.com

Båstad:

Niclas Svanberg, 0735-45 87 49, nille1934@live.se

Eslöv:

Jan-Åke Larsson, 0734-29 72 87, tyrone.larsson@gmail.com

Helsingborg:

Marcus Strandberg, 070-204 79 84 marcus.a.strandberg@ica.se

Hässleholm:

Pia Litbo, 070-863 81 09, pia.litbo@outlook.com

Höganäs:

Anneli Eriksson, 072-74319 25, anneli.eriksson@handels.se

Hörby:

Ebba Rosvall, 070-326 86 75 ebba.rosvall@horby.se

Höör:

Mona Schill Ingvarsson, 073-917 65 25 schillingvarsson@gmail.com

Klippan:

Annette Nilsson, 0704-02 80 80, nettan.69@live.se

Kristianstad:

Catarina Palmblad, 0705-14 99 90, catarina.palmblad@ifmetall.se

Landskrona:

Cecilia Hallberg Berndtsson, 0707-17 98 42 zillahallberg@hotmail.com

Lomma:

Nina Jägroth, 073-341 14 04 nina.jagroth@edu.lomma.se

Lund:

Katarina Lundgren, 0707-497 701,  katarinal4@hotmail.com

Malmö:

Erol Dramer, 070-306 92 28, erol@dramer.se

Perstorp:

Veronicha Kvist Pettersson, 0705-19 82 43, vera140@live.se

Simrishamn:

Ulf Bengtsson, 070-530 25 44, uffe_bengtsson@hotmail.com

Sjöbo:

Roland Wiking, 070-624 57 29, roland.wiking@byggnads.se

Skurup:

Jessica Möller, 077-763 20 65,  jessica.moller@skurup.se

Svalöv:

Carola B Linder, 073-830 32 45, carola.linder.bjork@svalov.se

Svedala:

Valentin Jovanovic, 0766-26 97 66, valentin.jovanovic@byggnads.se

Tomelilla:

Peter Boström, 0709-95 80 21, peter.bostrom@tomelilla.se

Trelleborg:

Ulf Nilsson, 070-548 24 08, ulf.nilsson@seko.se

Vellinge:

Lars Klang, 076-100 65 77, lars.klang@transport.se

Ystad:

Elisabeth Karlsson, 070-965 36 56, elisabeth.b.karlsson@ystad.se

Åstorp:

Richard Ridwall, 072-188 99 91, ridwall@hotmail.com

Ängelholm:

Mikael von Krassow, 0705-57 69 12, krassow@live.se

Örkelljunga:

Hanna Jörgensen, 070-840 24 92, jamie_meyer_lover91@hotmail.com

Östra Göinge:

Miklos Liewehr, 070-690 14 90, miklos.liewher@hotmail.se