020560056 ring fackets hjälptelefon

Din kontakt i LO-facken i kommunerna

Organisering LO-facken i kommunerna finns i nästan alla skånska kommuner. I de flesta kommunerna finns en ordförande tillika kontaktperson. Varmt välkommen att höra av dig!


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO-facken i kommunerna prioriterar att påverka den politiska utvecklingen i sina orter.

De är en röst för LO-medlemmars villkor både på arbetsmarknaden och i samhället. Det sker genom ökad opinionsbildning, mer utåtriktad verksamhet och genom ökat engagemang i de kommunala frågorna.

Välkommen att kontakta oss via våra ordförande i kommunerna:

 

Bjuv:

Kai Christensen, 0709-67 99 74, kaifchristiansen@gmail.com

Burlöv:

Anders Sahlström Glassel, 0761-703276 anders.sahlstrom@kommunal.se

Bromölla:

Håkan Leijon, 0763-41 81 90, hakan.leijon@postnord.com

Båstad:

Niclas Svanberg, 0735-45 87 49, nille1934@live.se

Eslöv:

Jan-Åke Larsson, 0734-29 72 87, tyrone.larsson@gmail.com

Helsingborg:

Marcus Strandberg, 070-204 79 84 marcus.a.strandberg@ica.se

Hässleholm:

Pia Litbo, 070-863 81 09, litbo@telia.com

Höganäs:

Anneli Eriksson, 0727-431925 anneli.eriksson@handels.se

Hörby:

Petra Nilsson, 0705-612073 petra.nilsson@kommunal.se

Höör:

Mona Schill Ingvarsson, 0709-538195 mona.schill-ingvarsson@kommunal.se

Klippan:

Annette Nilsson, 0704-02 80 80, nettan.69@live.se

Kristianstad:

Catarina Palmblad, 0705-149 990,  catarina.palmblad@ifmetall.se

Kävlinge:

Lars-Eric Jönsson, 073-3363650, lo.kavlinge@gmail.com

Landskrona:

Cecilia Hallberg Berndtsson, 0707-179842 zillahallberg@hotmail.com

Lomma:

Nina Jägroth, 0709-317364 nina.jagroth@edu.lomma.se

Lund:

Katarina Lundgren, 0707-497 701,  katarinaL4@hotmail.com

Malmö:

Elin Kramer, 070-149 19 63, elin.kramer@handels.se

Perstorp:

Veronicha Kvist Pettersson, 0705-19 82 43, vera140@live.se

Simrishamn:

Ulf Bengtsson, 070-530 25 44, uffe_bengtsson@hotmail.com

Sjöbo:

Roland Wiking, 070-624 57 29, roland.wiking@byggnads.se

Skurup:

Jessica Möller,0738-56 09 10  jessica.moller@skurup.se

Staffanstorp:

Magnus Möller, 010-450 81 00, magnus.moller@handels.se

Svalöv:

Karin Lardin, 0706-31 39 85 karinlardin@hotmail.com

Svedala:

Valentin Jovanovic, 0766-26 97 66, valentin.jovanovic@byggnads.se

Tomelilla:

Peter Boström, 0709-958021 peter.bostrom@tomelilla.se

Trelleborg:

Ulf Nilsson, 0707-20 57 20, ulf.nilsson@seko.se

Vellinge:

Lars Klang, 010-4803256 lars.klang@transport.se

Ystad:

Elisabeth Carlsson, 070-965 36 56, elisabeth.b.karlsson@ystad.se

Åstorp:

Mikael Mårtensson, 0723-949741 mikm63@gmail.com

Ängelholm:

Malin Pamp, 070-341 24 11, malinpamp@gmail.com

Örkelljunga:

Ann Berntsson, 0703-091 661, annberntsson90@gmail.com

Östra Göinge:

Miklos Liewehr, 0706-90 14 90, miklos.liewehr@ostragoinge.se

X