020560056 ring fackets hjälptelefon

Din kontakt i LO-facken i kommunerna

Organisering LO-facken i kommunerna finns i nästan alla skånska kommuner. I de flesta kommunerna finns en ordförande tillika kontaktperson. Varmt välkommen att höra av dig!


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO-facken i kommunerna prioriterar att påverka den politiska utvecklingen i sina orter.

De är en röst för LO-medlemmars villkor både på arbetsmarknaden och i samhället. Det sker genom ökad opinionsbildning, mer utåtriktad verksamhet och genom ökat engagemang i de kommunala frågorna.

Välkommen att kontakta oss via våra ordförande i kommunerna:

 

Bjuv

Kai Christensen, 0709-67 99 74, kaifchristiansen@gmail.com

 

Bromölla

Håkan Leijon, 0763-41 81 90, hakan.leijon@postnord.com

 

Båstad

Niclas Svanberg, 0735-45 87 49, nille1934@live.se

 

Eslöv

Jan-Åke Larsson, 0734-29 72 87, tyrone.larsson@gmail.com

 

Helsingborg

Ahmed Mansour, 010-480 33 16, ahmed.mansour@transport.se

 

Hässleholm

Pia Litbo, 070-863 81 09, litbo@telia.com

 

Höganäs

Emma Wennerholm, 0735-30 42 38, emma_butte@hotmail.com

 

Hörby

Petra Nilsson, petra.nilsson@kommunal.se

 

Höör

Mona Schill Ingvarsson, mona.schill-ingvarsson@kommunal.se

 

Klippan

Paul Gustafsson, 0767-70 63 70, paulgustaf@telia.com

 

Kristianstad

Catarina Palmblad, 044-207 847,  catarina.palmblad@ifmetall.se

 

Kävlinge

Lars-Eric Jönsson, 073-3363650, lo.kavlinge@gmail.com

 

Landskrona

Rosa Andersson, 073-376 63 61, rosa.andersson@kommunal.se

 

Lund

Katarina Lundgren, 0707-497 401,  katarinaL4@hotmail.com

 

Malmö

Elin Kramer, 070-149 19 63, elin.kramer@handels.se

 

Perstorp

Veronicha Kvist Pettersson, 0705-19 82 43, vera140@live.se

 

Simrishamn

Ulf Bengtsson, 070-530 25 44, uffe_bengtsson@hotmail.com

 

Sjöbo

Roland Wiking, 070-624 57 29, roland.wiking@byggnads.se

 

Skurup

Jessica Möller, jessica.moller@skurup.se

 

Staffanstorp

Magnus Möller, 010-450 81 00, magnus.moller@handels.se

 

Svalöv

Julius Hansson, 0733-66 92 53, julle71@live.se

 

Svedala

Valentin Jovanovic, 0766-26 97 66, valentin.jovanovic@byggnads.se

 

Tomelilla

Peter Boström, peter.bostrom@tomelilla.se

 

Trelleborg

Ulf Nilsson, 070-548 24 08, ulf.nilsson@seko.se

 

Vellinge

Krister Wicander, 0709-13 22 96, krister.wicander@bravida.se

 

Ystad

Elisabeth Carlsson, 070-965 36 56, elisabeth.b.karlsson@ystad.se

 

Åstorp

Mikael Mårtensson

 

Ängelholm

Malin Pamp, 070-341 24 11, malinpamp@gmail.com

 

Örkelljunga

Ann Berntsson, 0703-091 661, annberntsson90@gmail.com

 

Östra Göinge

Miklos Liewehr, 0706-90 14 90, miklos.liewehr@ostragoinge.se